Burza informácií má priniesť do rodín tému výberu strednej školy

TASR, 24. novembra 2017 13:21

Akciu zorganizovali zámerne v piatok, aby na ňu mohli z celého okresu Levice.

Levice 24. novembra (TASR) - Cieľom Dni povolaní - Burzy informácií 2017, ktorá prebieha v levickej športovej hale, je priniesť do rodín žiakov základných škôl tému, čo by v živote chceli robiť a akú strednú školu si vybrať. Ako TASR informovala spoluorganizátorka podujatia Alžbeta Štofková Dianovská, akciu zorganizovali zámerne v piatok, aby na ňu mohli z celého okresu Levice docestovať rodičia so svojimi deťmi bez tlaku povinností.

Podľa nej je možné, že pre niektorých žiakov deviatych ročníkov základnej školy bude dnešná akcia znamenať výber niektorej zo stredných škôl (SŠ). "Pre menších to budú prvé informácie o SŠ a pre rodičov to môže byť zaujímavá informácia, čo by ich dieťa chcelo v živote robiť. Nachádza sa tu 30 stredných odborných škôl, z nich osem si prinieslo svojich zamestnávateľov, s ktorými spolupracujú. Okrem toho je tu aj Eures, aby sme ukázali, ako by mala vyzerať oficiálna práca v zahraničí, čo všetko treba podniknúť, aby sa záujemca nestal pracovným otrokom," povedala Štofková Dianovská.

Samostatne sa tu prezentujú Slovenské elektrárne či Polícia Slovenskej republiky ako potenciálni zamestnávatelia. "V poobedňajších hodinách tu bude mať prednášku spoločnosť Trexima o uplatniteľnosti stredoškolských a vysokoškolských odboroch na trhu práce. Vyzývali sme SŠ, aby sem nechodili len so zoznamom odborov, ale aby prišli aj s ukážkou povolaní," dodala spoluorganizátorka podujatia.

Organizátori očakávajú príchod viac ako 2000 žiakov ôsmych a deviatych ročníkov ZŠ a taktiež ďalších žiakov nižších ročníkov ZŠ či škôlkarov.

Na akcii SŠ okrem prezentácie svojich odborov aj ukazujú, na aké konkrétne povolania študentov pripravujú. "Spojenie s praktickými ukážkami je kľúčové, pretože tu žiaci ZŠ majú možnosť vidieť či vlastnými rukami si ohmatať budúce povolanie. Preto sa oveľa lepšie vedia rozhodnúť, na akú školu ísť a aké povolanie vykonávať. Tunajšie rozšírenie burzy o praktickú časť môže byť príkladom pre burzy informácií na celom Slovensku. Levice sa týmto stávajú vzorom," uviedol štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš.Téma TASR