Dielňa FabLab ponúka verejnosti vzdelávanie v moderných technológiách

TASR, 9. januára 2018 14:36

Do FabLabu prichádzajú žiaci základných a stredných škôl aj vysokých škôl technického zamerania ako napríklad Slovenskej technickej univerzity, občas aj podnikatelia.

Spoločné miesto na tvorbu digitálnymi technológiami pre vedcov a kreatívcov pod názvom FabLab - Ilustračné foto. Foto: Štefan Puškáš/TASRBratislava 9. januára (TASR) - Vyše 3000 návštevníkov prišlo počas troch rokov do dielne FabLab pri bratislavskom Centre vedecko-technických informácií SR, ktorá ponúka záujemcom osvetu a vzdelávanie v práci s digitálnymi technológiami výroby. Povedal to v utorok pre TASR jej vedúci Jozef Vaško. Oddelenie je súčasťou siete medzinárodného projektu FabLabnet, v ktorom spolupracuje 10 krajín.

Tím študentov z gymnázia Spojenej školy sv. Františka z Assisi v Bratislave v tejto dielni pracoval na robotovi, ktorý hrá futbal. Študentov, robota a 3D tlačiareň predstavili v utorok v hlavnom meste ako príklady z FabLabu účastníkom seminára o zavádzaní programov Interreg Dunajský nadnárodný program 2014 - 2020 a Interreg Stredná Európa 2014 - 2020.

"V dielni máme CNC frézu, 3D tlačiareň, vyrezávač aj elektronickú dielňu. Keď má človek nejaký nápad, tak vo FabLabe si môže vyskúšať, či je realizovateľný. Ak má vývojový vzor, môže sa rozhodovať, či začne start-up," povedal Vaško s tým, že záujemca sa môže naučiť modelovať v 2D a 3D. Aby ku moderným technológiám pritiahli aj dievčatá, v dielni je elektronický vyšívací stroj.

Do FabLabu prichádzajú žiaci základných a stredných škôl aj vysokých škôl technického zamerania ako napríklad Slovenskej technickej univerzity, občas aj podnikatelia. Stredoškoláci absolvujú v dielni exkurziu a kurzy modelovania v 3D. Podnikatelia majú podľa Vaška záujem vyskúšať svoj prototyp.

Predstavitelia bratislavského FabLabu navštívili dielne aj v iných krajinách Európy, v Rakúsku, Nemecku, Taliansku či v Maďarsku. Podľa Vaška je dielňa v Mníchove v nemeckom Bavorsku na úrovni profesionálnej vývojovej dielne, pretože ju financuje automobilka. Vybavenie v Bratislave je porovnateľné s dielňami vo Viedni a Budapešti, uzavrel.Téma TASR