Bernolákovo: V detskom domove pribudla knižnica s knižným kútikom

TASR, 21. marca 2018 12:01

V detskom domove Nádej v Bernolákove pribudla nová knižnica s knižným kútikom.

Foto:


Bernolákovo 21. marca (TASR) – Projekt zrealizovala nezisková organizácia Panta Rhei, TASR o tom informovala špecialistka marketingových projektov Karina Čaklošová.

"Nie všetky deti majú to šťastie, že im rodičia môžu kúpiť knihu, preto sme sa rozhodli, že budeme zriaďovať knižnice v detských domovoch," uviedol riaditeľ neziskovej organizácie Miloš Božek.

Podľa neho je dôležité, aby v týchto zariadeniach nebola iba polica s knihami, ale aby bolo vytvorené aj čitateľsky podnetné prostredie. Ako doplnil, prostredníctvom vhodne zvolených kníh sa u detí môže rozvíjať schopnosť stať sa vnímavým a premýšľajúcim čitateľom a zároveň sa buduje pozitívny vzťah k čítaniu a ku knihám.

Odborné prieskumy hovoria o nevyhnutnosti budovania návyku čítania u detí. Podľa odborníkov je dôležité čítať deťom už v prenatálnom období. Nevyhnutné je však pokračovať aj po narodení dieťaťa, u batoliat a v každom ďalšom vývinovom štádiu dieťaťa. V dobe, kedy mobilný telefón či tablet je neodmysliteľnou súčasťou každodenného života už aj u dieťaťa, je potrebné pripomínať dôležitosť knihy v tlačenej podobe. Najnovšie výskumy nás upozorňujú, že mozgová aktivita je vyššia ak dieťa (ale aj dospelý človek) číta knihu v tlačenej podobe. „Výsledok pri čítaní z papiera môže byť až o 33% lepší, čo sa týka rýchlosti a hĺbky zapamätania, než pri čítaní z obrazovky“ povedal neurológ Martin Jan Stránsky z Yale University.
Téma TASR