Po svetelnom pochode si učitelia zahrajú so študentmi na koncerte

TASR, 23. februára 2016 13:19

Vysokoškolskí učitelia si dnes večer spolu so študentmi zahrajú v banskobystrickom Klube 77 na kocerte Bystrica hrá pre školstvo.

Ilustračné foto Foto: TASR/Andrej GalicaBanská Bystrica 23. februára (TASR) - Organizačný tím sa rozhodol spojiť koncert so svetelným pochodom, ktorý má nadviazať na sériu svetelných reťazí, demonštrácií a pochodov po celom Slovensku. Ten sa dnes začína o 18.00 h pred Filozofickou fakultou Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. TASR o tom informovala Nadežda Zemaníková, prodekanka pre pedagogickú činnosť tejto fakulty.

Trasa svetelného pochodu povedie cez Strieborné námestie, Námestie SNP, Hornú ulicu až do Klubu 77.

Ako Zemaníková uviedla, v dňoch 15. až 19. februára sa štvrtina všetkých učiteľov ich fakulty zapojila do ostrého štrajku na podporu aktivít Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU). Pripojili sa tak k výzve ISU a bez formulovania vlastných požiadaviek sa solidárne postavili za štrajkujúcich pracovníkov regionálneho školstva, keďže slovenský vzdelávací systém ako celok potrebuje výrazné zmeny.

"Počas piatich dní intenzívneho diania sa na pôde fakulty opakovane stretli kolegovia zo základných a stredných škôl a z vysokej školy. Žiadne mediálne sprostredkovanie nenahradí živý dialóg aktérov diskusií. Nikde inde sme si naliehavejšie neuvedomili rozsah motívov, z ktorých sa zdvihla vlna nespokojnosti kulminujúca štrajkom. Na ich pozadí sa finančné ohodnotenie javilo temer okrajovo," konštatovala Zemaníková.

Ako dodala, "vraciame sa k bežným povinnostiam, no cítime, že nie sme rovnakí ako pred týždňom".

"Štrajk uvoľnil nahromadenú frustráciu učiteľov. Výsledkom nie je deštruktívny rozvrat poriadku a 'pokojnej práce', ale nárast tvorivej energie. Schopní, kvalitní učitelia mocnejšie pocítili, že oni sú v službe novým generáciám najdôležitejší, najlepšie poznajú problémy praxe, tiež mnohé ich príčiny, a že by dokázali účinne prispieť k pozitívnym zmenám – štátnou vzdelávacou politikou počnúc a detailmi školskej prevádzky končiac," zdôraznila prodekanka.Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac