B. Gröhling: Pridelenie 200-tisíc eur na kurzy o holokauste

TASR, 6. augusta 2018 14:36

B. Gröhling: Pridelenie 200-tisíc eur na kurzy o holokauste cestovke je ďalší škandál SNS v školstve.

Branislav Gröhling Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 6. augusta (TASR) - Jediné, čo si zapamätáme z pôsobenia strany SNS vo vedení rezortu školstva, sú eurofondové škandály. Vyhlásil to poslanec NR SR a tímlíder SaS pre školstvo Branislav Gröhling v súvislosti s najnovším prípadom, keď ministerstvo odkleplo 200-tisíc eur z eurofondov na kurzy o holokauste cestovnej kancelárii ViVa Tours.

"Cestovná kancelária ViVa Tours mala v roku 2016 podľa verejne dostupných informácií dvoch zamestnancov. Teraz dostala príspevok v hodnote, ktorá predstavuje takmer desaťnásobok jej vlaňajších tržieb. Hlavným expertom má byť lesník. Je nehorázne, keď v tom ministerstvo školstva nevidí problém a strká hlavu do piesku," poznamenal B. Gröhling.

Tímlíder SaS pre školstvo poznamenal, že na Slovensku pôsobí niekoľko organizácií, ktoré sa tejto téme dlhodobo venujú a keby dostali príležitosť, išlo by o určite efektívnejšie vynaloženú investíciu. "Napríklad v Seredi máme Múzeum holokaustu. Je príznačné, že jeho vedúci nikdy nepočul o ‚vyvolenej‘ cestovnej kancelárii ViVa Tours."

Branislav Gröhling je pripravený otvoriť tento prípad aj na rokovaní školského výboru. "Závisieť bude aj od toho, či ministerka za tento škandál vyvodí zodpovednosť alebo ho bude v úvodzovkách vyšetrovať až do zabudnutia ako minuloročné eurofondy."

Poslanec SaS kritizuje aj nový systém pri hodnotení eurofondov, ktorý zaviedla súčasná ministerka. "Ministerstvo podľa nových pravidiel už nezverejňuje, kto hodnotí projekty. Martina Lubyová chce vďaka tomuto utajenému režimu zabrániť tomu, aby dopadla ako jej predchodca Peter Plavčan. Pod jeho vedením napríklad internista hodnotil materiálny výskum."

TASR informovala poslanec NR SR Branislav Gröhling.Téma TASR