B. Gröhling odkazuje M. Lubyovej: Chcete fínske školstvo? Tak konajte

TASR, 18. júla 2018 14:59

Fínsky model je charakteristický aj veľkou mierou autonómie pre jednotlivé školy, aby žiaci dostali čo najlepšie vzdelanie.

Bratislava 18. júla (TASR) - Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová síce pekne rozpráva, ako sa snaží zlepšiť postavenie učiteľov, pričom sa odvoláva na fínsky model, no už dávno mohla konať a umožniť školám viac slobody. Vyhlásil poslanec NR SR a tímlíder strany Sloboda a Solidarita pre školstvo Branislav Gröhling.
Branislav Gröhling Foto: TASR

Fínsky model sa podľa Gröhlinga dá realizovať cez ministerstvo, jeho organizácie a cez ministerské vyhlášky. „Ministerstvo nemá na čo čakať, pani ministerka má jedinečnú možnosť svoju víziu o fínskom školstve na Slovensku uskutočniť. Má voľné ruky. Všetci by sme iste radšej privítali v školstve aj pozitívne výsledky namiesto správ o chýbajúcich učebniciach, predraženom internete či nedoriešených eurofondoch,“ tvrdí poslanec SaS.

Fínsky model je charakteristický aj veľkou mierou autonómie pre jednotlivé školy, aby žiaci dostali čo najlepšie vzdelanie. „Ministerstvo by malo školám vrátiť dostatok voľných hodín, aby mal žiak možnosti chodiť na predmety či hodiny navyše. Školy treba podporiť v zavádzaní blokovej a medzipredmetovej výučby, aby sa žiaci učili poznatky prepájať. Na to zase treba pripraviť učiteľov a oboznámiť ich s novými učebnými metódami a prístupmi. V týchto oblastiach je však aktivita ministerstva zatiaľ nulová,“ poznamenal B. Gröhling.

Tímlíder SaS pre školstvo tiež kritizoval štát, že zlyháva v takej základnej veci, akou sú učebnice. „Bez vybavenia škôl a učebných materiálov naši žiaci nedostanú kvalitné vzdelanie. Chýba milión učebníc a hrozí, že žiaci sa v septembri nebudú mať z čoho učiť. Nehovoriac o tom, že štát žiada od rodičov, aby platili chýbajúce učebnice a aby z vlastného vrecka financovali učebnice jazykov. Nepovažujem to za spravodlivé,“ zakončil Branislav Gröhling.

TASR o tom informoval poslanec Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling.


Téma TASR