Sme na vás hrdí, odkázal z tribúny M. Handzuš štrajkujúcim učiteľom

TASR, 29. januára 2016 17:18

Na hodinovom protestnom zhromaždení v piaty deň učiteľského štrajku sa ich zišlo v Banskej Bystrici okolo 600 a stále prichádzali ďalší.

Protestné zhromaždenie v piaty deň učiteľského štrajku v Banskej Bystrici Foto: TASR/Branislav RačkoBanská Bystrica 29. januára (TASR) - Banskobystrické Námestie SNP sa dnes popoludní zaplnilo štrajkujúcimi učiteľmi najmä z Banskobystrického kraja. Kolegov s transparentmi však prišli podporiť aj pedagógovia z Martina či Bratislavy. Na hodinovom protestnom zhromaždení v piaty deň učiteľského štrajku sa ich zišlo okolo 600 a stále prichádzali ďalší.

Učiteľov z tribúny podporil aj slovenský hokejový reprezentant Michal Handzuš, keď povedal: "Nepočúvajte žiadne negatívne reči. Vyše 11.000 učiteľov je obrovské množstvo, môžete byť na seba hrdí, že ste sa spojili a takto držíte spolu. Veľmi si vážim, že ste nezostali ticho. Treba vydržať."

Ako tiež dodal, je otcom dvoch detí, ktoré raz pôjdu do školy, a preto mu nie je ľahostajné, v akých podmienkach sa deti vzdelávajú a v akých podmienkach učia pedagógovia.

Tu bude player


"Chápem tento štrajk ako poslednú možnosť, aby sa niečo zmenilo. Myslím si, že v demokratickej spoločnosti je veľmi dôležité ozvať sa, keď niečo nefunguje a nie je v poriadku. My, ako spoločnosť sme na vás hrdí," zdôraznil Handzuš.

Podľa Ondreja Pastierika z Iniciatívy slovenských učiteľov, ktorý učí v Badíne, v obci pri Banskej Bystrici, sú pripravení vydržať v štrajku aj na budúci týždeň.

"Veríme, že na budúci týždeň sa rozhodne a veci sa pohnú dopredu," uviedol. Podľa neho o tom, že sa veci hýbu, vypovedá aj ich prijatie u prezidenta SR.

Čísla ministerstva školstva o počte štrajkujúcich škôl sú podľa Pastierika nepravdivé. "Faktom je, že niektoré školy možno ubudnú, ale zasa ďalšie pribudnú. Od utorka sa nám zapájajú ďalšie školy," poznamenal.

Od pondelka bude vo viacerých mestách Slovenska živá reťaz, Banskobystričania sa na nej zúčastnia v Martine. Učitelia chystajú protest aj v Ružomberku a ďalší masový znova v Bratislave.

Časť učiteľov na Slovensku vstúpila v pondelok 25. januára do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Dôvodom jeho vyhlásenia je podľa Iniciatívy slovenských učiteľov dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva.Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac