Anketa Zlatý Amos SR a súťaž Učiteľ Slovenska nadviazali spoluprácu

Školský servis, 9. novembra 2018 14:40

Nesnažme sa hľadať rozdiely v oceňovaniach učiteľov na Slovensku, ale hľadajme možnosti podpory a buďme vďační našim učiteľom zato, že nás naučili žiť kvalitný život.

Juraj Hipš, Eva Klikáčová, Renáta Vadásyová, František CimermanKošice 9. novembra (SkolskyServis.sk) - Na Slovensku oceňujeme najobľúbenejších, najlepších, čestných, obetavých, kvalitných, inovatívnych učiteľov, či učiteľky v dvoch, veľmi významých súťažiach. Anketou s 13 ročnou tradíciou je Zlatý Amos – anketa o najobľúbenejšieho učiteľa, učiteľku na Slovensku. Novučkou súťažou je cena „Učiteľ Slovenska“.

Určite si poviete, načo je toľko ocenení, aký je v tom rozdiel, veď stačí učiteľov oceniť raz. Už ste ako missky, tie tiež máme aj tri a nejako o nich po súťaži nepočuť, ani nevieme, čo robia pre národ. Aj takýto názor je medzi ľuďmi.

No a práve v tom je velikánsky rozdiel podporovať krásu žien a podporovať učiteľov, ktorí hádam zo všetkých povolaní dávajú národu najviac. Aj keby sme mali päť, šesť, desať ocenení pre učiteľov, je to len dobre. Zlatý Amos aj Učiteľ Slovenska zdôrazňujú a popularizujú učiteľské povolanie a snažia sa pozdvihnúť jeho status, ktorý sa v našej krajine stratil. Najdôležitejšími ľuďmi v obci za starých čias boli farár, učiteľ. Dnes to už tak nie je. Chceme vrátiť vážnosť učiteľom, veď nás všetkých naučili čítať a písať, to prvé, čo potrebujeme, aby sme sa mohli rozvíjať ďalej, nájsť svoje miesto v živote.

Učiteľ Slovenska sleduje odbornosť, individuálny prístup k žiakom, zavádzanie inovatívnych metód do praxe a zapojenie učiteľov do mimoškolských aktivít a rozvoja komunít. Nadväzuje na medzinárodnú súťaž Global Teacher Prize, ktorá oceňuje špičkových pedagógov z celého sveta a neváha podporiť každú iniciatívu za lepšie školstvo.
Motto: Učiteľ Slovenska je „Meníme pohľad, akým svet nazerá na učiteľov.“


Zlatý Amos SR zase sleduje a rozvíja hlavne vzťah medzi žiakmi a učiteľmi. V ankete Zlatý Amos navrhujú učiteľov samotní žiaci. Všetci si pamätáme svojho najobľúbenejšieho učiteľa, vieme, ako nás učil, vieme, aký bol ľudský, aký mal vzťah k žiakom, ako sme sa radi spolu rozprávali a hľadali to, čo môžeme rozvíjať. Takých učiteľov na Slovensku potrebujeme. Vedenie školy, či úrad alebo organizácia nerozhodujú o navrhovaní najobľúbenejšieho učiteľa, učiteľku v tejto ankete.
Motto Zlatý Amos: Podporte učiteľov s veľkým srdcom


Preto sa nesnažme hľadať rozdiely v oceňovaniach učiteľov na Slovensku, ale hľadajme možnosti podpory a buďme vďační našim učiteľom zato, že nás naučili žiť kvalitný život.
Ďakujeme za možnosť spolupráce.

Zlatý Amos SR
Učiteľ Slovenska
Téma TASR