Petržalka otvorila škôlku na Vyšehradskej ulici pre vyše 160 detí

TASR, 3. septembra 2018 14:40

Rekonštrukčné práce na Vyšehradskej ulici sa začali začiatkom minulého roka.

Bratislava 3. septembra (TASR) – V bratislavskej Petržalke funguje nová materská škola (MŠ) pre viac ako 160 detí. Sedemtriedna škôlka na Vyšehradskej ulici vznikla rekonštrukciou dlhé roky chátrajúceho objektu, ktorý sa podarilo miestnej samospráve dostať od hlavného mesta.
Ilustračné foto Foto: TASR

Rekonštrukčné práce na Vyšehradskej ulici sa začali začiatkom minulého roka. Náklady sa vyšplhali na zhruba dva milióny eur, z toho okolo 1,6 milióna si vyžiadali stavebné práce. Mestská časť získala na projekt dotáciu od štátu vo výške 400.000 eur, zvyšok hradí cez úver.

Podľa vedenia mestskej časti je nová škôlka hodná 21. storočia. Zároveň však priznáva, že sa jej rekonštrukcia "rodila pomerne komplikovane". Pôvodne sa totiž predpokladalo, že schátralý objekt sa podarí obnoviť a novú materskú školu otvoriť do roka.

"Keď sa spravila projektová dokumentácia a statické posudky, bolo jasné, že do roka to nebude. Pretože tu boli vážne statické pochybenia. Budova bola vybúraná na nosné konštrukcie a dokonca niektoré nosníky boli prehrdzavené a museli ísť dole," uviedol na pondelkovom brífingu pri príležitosti otvorenia škôlky prednosta petržalského miestneho úradu Miroslav Štefánik.

Pripustil, že sa uvažovalo aj nad variantom vybudovania nového objektu na zelenej lúke, čo by bolo lacnejšie. "V Petržalke je ale obrovský problém s pozemkami, takže inde by sme sa k takémuto veľkému areálu nedostali," podotkol Štefánik.

Mestskej časti sa však podľa neho podarilo popasovať ako s prvotnými problémami, tak následne aj technickými problémami počas samotnej rekonštrukcie a škôlku bolo možné vybudovať a otvoriť k začiatku nového školského roka. Okrem nových vnútorných priestorov, ako spálne, učebne či kuchyňa, sa vybudovali nové vodovodné a kanalizačné rozvody, chodníky, oplotenie či hracie prvky. Trávnik v areáli má automatickú závlahu, ktorá je zároveň prepojená na neďaleký športový areál Jama s rozlohou 17 árov.

O deti v sedmičke tried sa stará 14 učiteliek. Mestská časť priznáva, že aj pri personálnom zabezpečení bojovala s problémami. "Bolo viac híringov, viac vypočutí, pretože odmeňovanie učiteliek v materských školách je známy celoslovenský problém. V Bratislave navyše to jedno euro nie je rovnaké ako v iných častiach Slovenska, pretože život tu je drahší," skonštatoval starosta Petržalky Vladimír Bajan. Podľa mestskej časti dokonca hrozilo, že niekoľko učiteliek budú musieť stiahnuť z iných škôlok, nakoniec to však nebolo potrebné. Pomohli napríklad motivačné formy, napríklad náborový príspevok vo výške jedného platu. Okrem toho naďalej platí možnosť ubytovania internátneho typu v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom (BSK), ktoré mestská časť sčasti prepláca.

Do budúcnosti zostáva vyriešiť ešte parkovanie. To je najmä ráno značne komplikované, keďže neďaleko škôlky je aj súkromná základná škola. Mestská časť má v tejto súvislosti pripravený projekt ako s okamžitými opatreniami, tak s tými, ktoré si vyžiadajú stavebné úpravy. "Do zimy by sme to mali vyriešiť. Nepribudne síce 50 parkovacích miest, ale niekoľko ich vybudujeme tak, aby boli kolízie čo najmenšie," doplnil Štefánik. Do tej doby bude na bezpečnosť dohliadať aj mestská polícia.

V súčasnosti je Petržalka zriaďovateľom 24 materských škôl. Časom má pribudnúť aj škôlka na Turnianskej ulici.


Téma TASR