Radnica spustí prevádzku vývarovne pri Materskej škole Žirafka

TASR, 24. septembra 2017 7:36

Zároveň odporučili vyčleniť 20.000 eur na jej rekonštrukciu.

Liptovský Mikuláš 24. septembra (TASR) - Liptovskomikulášska mestská samospráva v budúcom roku opätovne spustí prevádzku školskej vývarovne pri Materskej škole (MŠ) Žirafka na Nábreží 4. apríla. Na zasadnutí mestského zastupiteľstva poslanci návrh jednohlasne schválili. Zároveň odporučili vyčleniť 20.000 eur na jej rekonštrukciu.
Ilustračné foto Foto: Henrich Mišovič/TASR

V súčasnosti pri základných a materských školách v meste pôsobia štyri školské kuchyne a jedálne. V uplynulom školskom roku boli podľa magistrátu maximálne vyťažené. "Potreba zriadiť kuchyňu vyplynula z analýzy súčasného stavu stravovania v školách a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, ktorú vypracovala radnica," uviedol Ján Blcháč, primátor Liptovského Mikuláša.

Do súčasných štyroch vývarovní prichádza na obed 2600 stravníkov, čím je ich schválená kapacita prevýšená o vyše stovku. "Opätovné spustenie kuchyne a jedálne pri MŠ Žirafka sa javí technicky a ekonomicky najefektívnejšie ako investícia do zvyšovania kapacity súčasných jedální. Potrebná je však investícia do obnovy technologického vybavenia a kanalizácie," pripomenul Blcháč.

Dôležité je podľa neho prerozdeliť rozvoz stravy, aby sa skrátil čas prevozu medzi vývarovňou a výdajňou. Pre opotrebovanie si vývarovne a jedálne vyžadujú obnovu technologického zariadenia. "A napokon je tiež potrebné zvýšiť platy nepedagogických zamestnancov, ktorí pracujú na pozíciách v kuchyniach a zázemí škôl," dodal primátor.

Téma TASR