V Hrabušiciach vyrastá prvá modulová materská škôlka

TASR, 26. mája 2014 12:13, aktualizované 26. mája 14:49

Kapacita novej materskej škôlky tak bude 86 detí a zvýši sa o takmer tri desiatky miest.

Hrabušice 26. mája (TASR) – V obci Hrabušice, okres Spišská Nová Ves, by malo do začiatku nového školského roka vyrásť v areáli základnej školy niekoľko kontajnerov, ktoré budú slúžiť ako materská škôlka. „Toto je prvá modulová škola aj pre rómske deti. Reagovali sme na žiadosť obce a poskytli sme dotáciu vo výške 50 percent z celkových nákladov na výstavbu. Plánujeme takýchto materských škôlok postaviť čo najviac, aby bolo čo najviac rómskych detí pripravených na vstup do základnej školy,“ uviedol pre médiá splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák.
Uloženie prvých kontajnerov na dvore Základnej školy s materskou školou v Hrabušiciach Foto: Oliver Ondráš/TASRJe presvedčený, že je to najlepšia investícia do rómskej problematiky, ďalšie takéto škôlky by mohli vyrásť v niekoľkých najkrízovejších lokalitách Slovenska. Na ich výstavbu chce štát použiť prostriedky z Európskej únie. „Zavedieme v tých najproblémovejších oblastiach zdravotných asistentov, terénnych sociálnych pracovníkov, ich súčasťou budú aj komunitné centrá, chceme docieliť, aby tam boli rómske občianske hliadky a chceme pri tomto projekte naštartovať aj program svojpomocnej výstavby, takže škôlky a iné obydlia si budú musieť Rómovia postavili sami a rovnako chceme budovať infraštruktúru v rómskych osadách,“ upozornil Pollák s tým, že vytipovaných je už 150 takýchto lokalít. Európska komisia už podľa neho poskytla na rómsku problematiku 300 miliónov eur v programovom období 2014 – 2020. Z toho 250 miliónov pôjde na investičné projekty, zvyšok na neinvestičné.

Tu bude player


Do škôlky budú chodiť tak rómske, ako aj nerómske deti

V areáli hrabušickej základnej školy vyrastie celkovo asi 30 kontajnerov. Kapacita novej materskej škôlky tak bude 86 detí a zvýši sa o takmer tri desiatky miest. Náklady na výstavbu sa vyšplhali na cca 240.000 eur, ktoré sú zložené z úverových zdrojov obce a dotácie od štátu. „Určite chceme nový rok začať v nových priestoroch, chceme však dať ešte do poriadku aj dopravné ihrisko a vstupný areál školy. Do škôlky budú chodiť tak rómske, ako aj nerómske deti. U nás v obci 67 percent z celkového počtu detí v základnej i materskej škôlke tvoria rómske deti. My stále fungujeme všetci spolu v dedine, neoddeľujeme sa, nesegregujeme ako v iných obciach,“ zdôraznila starostka Hrabušíc Jana Skokanová.Aby boli modulové materské školy súčasťou školských zariadení priamo v obciach a nie v rómskych osadách, chce urobiť maximum aj štát. „Nevyhneme sa však tomu, že do týchto materských škôl budú chodiť len rómske deti, keďže tá kapacita predškolských zariadení na Slovensku nie je dostačujúca. Na výstavbu takýchto predškolských zariadení sme dostali výnimku od Európskej komisie. V prípade všetkých eurofondov bude päťpercentná spoluúčasť obce,“ uzavrel Pollák.

Téma TASR