Festival Detské rozprávkové Košice mal svoje neopakovateľné čaro

Školský servis, 4. mája 2018 13:55

Recitovali rozprávky aj keď ešte nevedia čítať.

Košice 4. mája (SkolskyServis.sk) - V rámci Dní Mesta Košice sa 2. mája konal v priestoroch Slovenského technického múzea v Košiciach už 14. ročník matičného galakoncertu detí z materských škôl z Košického kraja a Prešovského kraja v prednese slovenských rozprávok - Detské rozprávkové Košice.

14. ročník matičného galakoncertu detí z materských škôl z Košického kraja a Prešovského kraja Foto: Jozef Myslavský


Hlavnými organizátormi boli Miestny odbor Matice slovenskej Košice – Myslava, Mesto Košice a Slovenské technické múzeum. Tento, na Slovensku jediný festival slovenskej rozprávky v podaní nadaných detí, ktoré sa do gala finále prebojovali až po 3. náročných predkolách v jednotlivých MŠ, mal svoju vysokú kvalitu a neopakovateľné čaro. Po prvýkrát zavítala do Košíc aj víťazka z Bardejova Martuška Deďová z MŠ Trojístok v Bardejove.

Tieto nadané deti zvládli svoje vystúpenia na vysokej profesionálnej úrovni. A to ani jedno z vystupujúcich detí ešte nevie čítať Do záverečnej gala prehliadky postúpilo 18 finalistov.

Gala finále sa nezúčastnilo dievčatko z MŠ Žiacka 18 z Košíc. Nahradil ju nadaný recitátor Paľko Deďo z Bardejova, ktorý sa prišiel pozrieť s rodinou na svoju recitujúcu sestru Martušku. Napriek tomu, že sa na prednes vôbec nepripravoval, svojim krásnym prednesom zožal za svoj výkon veľký potlesk.

Nadané deti vystúpili s prednesmi poézie a prózy od takých velikánov slovenskej detskej literatúry ako Márie Rázusovej – Martákovej,Ľudmily Podjavorinskej , Jany Belašicovej, Kristy Bendovej, Márie Ďuríčkovej , Eleny Čepčekovej , Jozefa Pavloviča a iných..

Recitujúce deti boli za svoje vynikajúce výkony odmenené farebnými diplomami Matice slovenskej, krásnymi rozprávkovými knihami, ktoré venovali podpredseda vlády SR MUDr. Richard Raši, PhD. MPH, exminister školstva SR a poslanec NR SR doc. PhDr. Dušan Čaplovič. DrSc a zakladateľ festivalu a hlavný organizátor František Mrva. Deti sa okrem krásnych rozprávok tešili aj na balíčky čokoládových dobrôt, ktoré od založenia tohto nádherného detského festivalu slov. rozprávok venuje riaditeľ obchodnej spoločnosti Metro Košice Ing. Peter Miklovič.

Tento matičný festival prednesu slovenských rozprávok nadaných detí vo veku od 3 - 6. rokov si získal srdcia priaznivcov detskej poézie a prózy na celom Slovensku. Veľká vďaka za perfektnú logistiku a celý priebeh podujatia patrí spolu organizátorom zo STM v Košiciach na čele s jeho generálnym riaditeľom Ing. Eugenom Labaničom a jeho námestníkom Mgr. Jánom Melichom, ako aj riaditeľke MŠ Húskova v Košiciach pani Svetlanke Maleckej. Povedal na záver zakladateľ a hlavný organizátor matičného festivalu Detské rozprávkové Košice František Mrva.

Fotogaléria z krajského matičného festivalu v prednese rozprávok Detské rozprávkové Košice:Jozef Myslavský

Téma TASR