Bratislava:Materská škola Iľjušinova si Modrým dňom pripomína autizmus

TASR, 2. apríla 2018 9:17

Na deti čaká kultúrny program, krst spoločnej výtvarnej práce detí či vypúšťanie modrých balónov.

Bratislava 2. apríla (TASR) - Materská škola Iľjušinova má Modrý deň. Pripomína si ním Svetový deň povedomia o autizme, ktorému patrí 2. apríl. Na deti čaká kultúrny program, krst spoločnej výtvarnej práce detí či vypúšťanie modrých balónov. Informovala o tom riaditeľka materskej školy Mária Králiková.

Ilustračné foto Foto: UK Bratislava


"V našej materskej škole už dlhodobo vychovávame a vzdelávame detičky s autizmom a už tradične organizujeme celopetržalskú akciu pod názvom Modrý deň. Touto formou by sme chceli upozorniť kompetentných a širokú verejnosť na problematiku vzdelávania detí s autizmom už v predškolskom veku," uviedla.

Rovnako chcú podporiť vznik ďalších špeciálnych tried pre deti s autizmom v bratislavskom kraji. "Pretože každoročne stúpa populácia s diagnózou autizmu v predškolskom veku a rodičia týchto detí sú bezmocní," povedala. Jediným liekom na autizmus je podľa jej slov špecializovaná výchova a vzdelávanie. "Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že včasná odborná intervencia v materských školách môže pozitívne zmeniť život dieťaťa s autizmom a tiež jeho rodine," doplnila.

Svetový deň povedomia o autizme vyhlásila Organizácia Spojených národov v roku 2007. Autizmus je podľa odborníkov duševná porucha, ktorá postihuje deti už od raného detstva. Toto ochorenie sa prejavuje špecifickými príznakmi, dominuje najmä uzavretosť človeka v jeho vlastnom svete, neschopnosť vnímať a chápať pre zdravých ľudí bežné vnemy.
Téma TASR