Hudobný skladateľ a klavirista Janko Matuška zomrel pred 55 rokmi

TASR, 16. augusta 2014 14:30

Je autorom skladieb a úprav pre ľudové súbory.

Bratislava 16. augusta (TASR) - Jeden z prvých rozhlasových pracovníkov na Slovensku, hudobný skladateľ, zberateľ ľudových piesní a klavirista Janko Matuška zomrel pred 55 rokmi 16. augusta.
Je autorom skladieb a úprav pre ľudové súbory. Komponoval malé skladby pre klavír a je autorom rapsodického cyklu Slovenská krajina.
Ešte pred druhou svetovou vojnou komponoval foxtroty, tangá, valčíky a melodrámy k básňam slovenských básnikov ako boli Pavol Országh Hviezdoslav, Ľudmila Podjavorinská či Andrej Sládkovič. Po druhej svetovej vojne skladal častušky, budovateľské piesne a skladby pre dychovky.
Janko Matuška sa narodil 25. októbra 1897 v Liptovskom Hrádku. Do školy chodil v rodnom mestečku, potom študoval v Spišskej Novej Vsi na učiteľskom ústave. V Bratislave študoval hru na klavíri na Hudobnej a dramatickej akadémii. V komponovaní sa zdokonaľoval u hudobného skladateľa Alexandra Moyzesa.
Bol klaviristom v Československom rozhlase v Bratislave a v Košiciach. Pôsobil aj ako hudobný režisér a neskôr ako vedúci oddelenia ľudovej hudby Československého rozhlasu v Bratislave.
Mužský vokálny spevácky súbor Matuškov oktet, ktorý v roku 1939 založil a viedol, neskôr splynul so súborom Tatran, založeným v roku 1946.
Robil prvé zvukové záznamy ľudových piesní a autentického folklóru. Upravoval ľudové piesne pre potreby rozhlasu.
V roku 1954 dostal titul zaslúžilý umelec.
Hudobný skladateľ Janko Matuška zomrel 16. augusta 1959 v Bratislave vo veku 61 rokov.

Téma TASR