Čo všetko sa dá urobiť rozprávkou

Lívia Klostermannová, 5. decembra 2018 13:44

Kde bolo tam bolo....aj vy ste zvedaví ako to bolo...

Hlohovec 5. decembra (SkolskyServis.sk) - Rozprávka má čarovnú moc. Pritiahne deti, ale aj dospelých. Pobaví a veľa krát aj poučí. Predvianočný čas je úžasný. Keď sa k nemu pridá rozprávka, prenesie vás do sveta zázrakov. Stávate sa zrazu malým a prežívate rôzne príbehy. Práve to sa stalo mne.

Foto: MŠ Hlohovec


V Materskej škole Hollého 3, v Hlohovci sa chystalo v spolupráci s Poštovou bankou bábkové predstavenie v podaní „Divadelnej formácie UŽ“, pod názvom List Ježiškovi. Všetci sme tušili asi o čom bude. No nikto netušil, že rozprávka v sebe skrýva nielen humor, zápletky, ale aj vážne ponaučenia. Iba krátko Vám poviem. Paulínka a Mirko píšu Ježiškovi list. Ten sa im kamsi stratil. Deti ho hľadajú s kominárom, smetiarom. Tieto hlavné postavy rozprávajú deťom o tom , ako ľudia nezmyselne míňajú peniaze, nevedia s nimi užitočne narábať. Našťastie pani Sporivá deťom prezradí, ako sa s peniažkami zaobchádza a ako si ich môžeme aj šetriť. List sa nakoniec nájde, rodičia Paulínky a Mirka sa poučia a záverečná veta akoby deti prebrala z napätia: ,,Hurá, budú Vianoce!“ No skutočný záver ešte len prichádza. Spoza paravánu príde pes Many, brand detských produktov Poštovej banky. Deti ho mohli vidieť aj v seriály Cesta za pokladom, kde spolu so súrodencami s Maxom a Mili spoznáva, ako vznikli peniaze, kde sa vyrábajú, kto ich stráži v banke, alebo aj to, ako funguje bankomat. Oči detí otvorené dokorán spolu s ústočkami prezrádzajú údiv, radosť a úžas. Aby toho nebolo málo hlavní hrdinovia prinášajú veľké vrecia a z nich deťom rozdávajú plyšových psíkov. Deti sa smejú, tlieskajú, skáču, neveria, že si psíkov môžu odniesť domov.No poviem Vám, toľko radosti na jednom mieste som počas svojej dlhej praxe veľakrát nezažila. Môžem s pokojom povedať, že ja som jedny Vianoce už mala. Dospelých bude po dnešnom dni hriať pocit, že sa niečo podarilo urobiť pre deti aj vo finančnom vzdelávaní, ktoré v školách tak veľmi chýba a ratolesti v náručiach so psíkmi budú spomínať na predvianočné predstavenie.

Príjmite prosím, prianie zdravia a toľkej radosti počas vianočných sviatkov, koľko bolo mne dopriate prežiť s deťmi na predstavení List Ježiškovi.

Vaša pani učiteľka Evka.

Téma TASR